OffROAD Maraton Šiklův mlýn: Western dostal do sedla ostřílené favority i mladé talenty

od quado
0 komentář

20160514_0009
Třetí závod OffROAD Maratonu se jel uplynulou sobotu v Šiklově mlýnu na Vysočině. Téměř pětikilometrová trať v areálu westernového městečka nejvíce sedla ostříleným jezdcům. Čtyřkolky dovedl do cíle Martin Miřejovský z Teamu Max 2, motorky Karel Brabec z Motokrosu na Cechu. Hned druhé pozice v absolutní pořadí ale patřily mladším borcům, kteří zajeli své nejlepší maratonské výkony. Ve dvou stopách zazářil 16letý Radek Porš z Haruda Team RAC Sedlčany – CZAUTO a v jedné stopě 21letý Josef Jaroš z Moto Klub HAM Zlaté Hory. Mezi auty kraloval Rostislav Plný se svojí buginou z týmu RP Interier.
 

Květnová trať nabídla rychlé úseky, krásné skoky i náročnější technické pasáže v podobě pařezů. Jezdci sledovali předpověď počasí a tipovali, zda své stroje obout raději do sucha či do mokra. V pátek odpoledne a sobotu ráno přišly dešťové přeháňky. Ale hodně suchému povrchu to jen prospělo. Čtyřkolky tak v půl osmé ráno nastoupily do tříhodinovky takřka v ideálních podmínkách. 20160514_0829Po lehkém startovním kropení se mraky roztrhaly a začalo prosvítat slunce. Favorizovaný Martin Miřejovský nenechal nikoho na pochybách o svých kvalitách a tak, jak vystřelil za startovní rovinky, dojel také do cíle s 29 koly a kromě absolutního pořadí bral zlato mezi mistrovskými sportkami. Na dalších dvou pozicích se ale bojovalo o metry. Teprve 16letý Radek Porš z Haruda Team RAC Sedlčany – CZAUTO jel od prvních metrů naplno a téměř celou tříhodinovku se držel na třetím místě absolutně. V závěru závodu se mu ještě podařilo dojet druhého celkově Michala Vágnera z týmu Čtyřkolky Tišnov, dostat se před něj a cílem profičet hned za Miřejovským. Ještě nedávno starší junior tak slavil svůj největší úspěch, stříbro mezi mistry SP i celkově. Michal Vágner si odnesl prvenství mezi silnými 4×4 a pocit dobře odjetého závodu. V kategorii ho s tříminutovou ztrátou následoval Dan Matějka z LTCar Racing. Lepší výsledek si přál Juraj Varga z Varga Motorsports teamu, čtvrtý celkově a třetí v kategorii za Miřejovským a Poršem. Nicméně i on patřil mezi pětici, která zvládla 28 kol. A v průběžném pořadí sezony se drží na druhé příčce.
20160514_0217
Hodinu před polednem se na startovní rovince řadilo na 150 motorek. I ony se chystaly do tříhodinového klání. Oproti čtyřkolkám je ale zdravilo slunce. Se smutným výrazem vše sledoval Rudolf Lhotský z Barth racing, který oproti plánu vyrazit s ostatními musel své závodní plány přehodnotit. Jeho noha potřebuje ještě chvíli rehabilitaci, a tak se na něj můžeme těšit příští měsíc v Dobřanech. Dakarský závodník sledoval první lajnu, ve které nechyběl Karel Brabec z Motokrosu na Cechu. Věčně usměvavý závodník ještě loni jezdil v pohárové třídě a letos vede mistrovské E2. Na startu byl i Bohumil Michálek z Enduro teamu Velká, který s týmovým kolegou Miroslavem Pavlíkem vedl absolutní pořadí v jedné stopě. Pavlík ale nenastoupil kvůli zranění a týmovou odpovědnost o co nejlepší výsledek nechal na Michálkovi. Zkušený závodník jel svižně a na jistotu, přestože ho stejně jako ostatní jezdce vysiloval tvrdý povrch i stoupající teplota. V cíli mu patřilo třetí místo celkově a první mezi mistrovskými veterány. O necelou minutu byl rychlejší Josef Jaroš, 21letý jezdec z Moto Klub HAM Zlaté Hory. Mladý motorkář byl vyčerpaný, ale radost měl obrovskou, zajel nejlepší výsledek v maratonu. Jen 46 vteřin mu chybělo na Karla Brabce, který si květnovým výsledkem upevnil pozici lídra. Zlato mezi mistrovskými E1 patří talentovanému Matěji Macháčkovi ze SM racing teamu, který o tři minuty porazil druhého Jana Požára z Enduro Vysočina.20160514_3082
Po závodech dětí a mladších juniorů trať patřila autům. Posádky dvaceti strojů na startu mhouřily oči proti slunci a bylo jim jasné, že se bude prášit. V první řadě se na květnový offroad těšil lídr Rostislav Plný z RP interier, spolujezdec Dušana Randýska na letošní Rallye Dakar. Už na startu mluvil o technických problémech na jeho Polarisu. Nicméně doufal, že stroj vydrží a pětihodinovka bude opět jeho. Připraven byl i KB System offroad team, letos nejúspěšnější mezi speciály do dvou litrů. Stejně jako Offroad centrum Jase, vedoucí tým nejsilnější kategorie nad dva litry.
Na svůj první letošní závod dorazil Kamionservis, který chtěl provětrat pořadí mezi Amatéry. A to se mu také podařilo. Jeho třílitrový Defender zvládl 29 kol a o pět minut porazil druhý Lego team Kdyně. Ten si nicméně vedl výtečně, protože jejich litrová suzuki zajela stejný počet kol jako vítěz. Třetí Angels Offroad na ně ztratil šest kol.
Nejpočetnější zastoupení měla kategorie speciálů do dvou litrů. Hned sedm vozů vyrazilo na tvrdý povrch a bylo jasné, že závod rozhodne čas strávený při opravách v depu. Diváci sledovali vyrovnané souboje a tipovali rozdělení nejvyšších příček. Bronz nakonec vybojoval s obrovskou radostí Team 77. Staronová suzuki nezklamala a zajela 26 kol. O dvě kola více zvládl KB System offroad team. A vítězem se stejně jako v Janovicích stala suzuki se startovním číslem 102, zde ale pod novým názvem OM racing. Speciál na předchozím klání dojížděl s pořádně hnutou nápravou. Ale v Šiklově mlýnu mu dobrá kondice vydržela až do konce.
20160514_3107
Lítý boj probíhal i mezi speciály nad dva litry, přesněji Offroad centrem Jase a Valtr offroad teamem. Jase se na minulém klání potýkalo s technickými problémy. Valtrovi zase nevyšel úvod sezony, ve kterém hodil boudičku a musel odstoupit. Ale v Šiklově mlýně nastoupili oba v plné síle a na trati si nedarovali ani metr. Zlato nakonec slavili Jaroslav a Michal Valtrové, synové dakarského závodníka Jaroslava Valtra. Michal parádně rozjel závod a Jaroslav náskok udržel. Bratři do maratonských závodů nastoupili loni. Střídají se za volantem a postupně sbírají závodní zkušenosti. Z prvního zlata proto měli obrovskou radost! To posádka Offroad centra Jase patří k ostříleným závodníkům, což ukázala i nyní. Jen jim chybělo jedno kolo na nejvyšší stupeň. Letošní první bednu slavil Forza Off Road Rapotín, bývalí trialisté brali bronz za 23 kol. Již na počátku závodu bylo jasné, že nejvyšší příčky budou patřit buginám. Rostislav Plný je pověstný svojí dravostí, Quadservis Špak – Papá Buggy tým zase vyrovnanou jízdou. Plný dostal penalizaci za vyjetí mimo trať, ale jeho Polaris oproti špatným předpovědím na startu vydržel, a tak nic nebránilo tomu, aby opět kraloval celkovému pořadí i mezi speciály do litru. Quadservis Špak – Papá Buggy tým skončil o čtyři kola na ním jako stříbrný. S velkou vervou se o každé kolo rval Rent live. Jeho pilot Josef Voříšek letos řešil jednu opravu za druhou. V Šiklově mlýně ale nasčítal skvělých 24 kol a bral pohár za třetí místo.
Všechny výsledky najdete na www.offroadmaraton.cz v rubrice Výsledky.
Šiklův mlýn byl pro auta poslední prověrkou před 24hodinovkou v Dobřanech, která se koná 18. června. Motorky a čtyřkolky zde jedou dvouhodinovky.

0 komentář
0

Related Posts

Leave a Comment

four × four =