Zima minulý týden snad naposledy ukázala svou tvář, tento netradiční článek bude letos také poslední se zimní tématikou.
Z nadpisu bude nezasvěcenému čtenáři asi celkem nejasné, o čem článek bude. Zasvěcený naopak tuší. Nadpis úmyslně evokuje dvojí smysl pojmu Gladiator. Nezasvěcený si vybaví starověkého silného bojovníka v aréně, co vydržel těžké boje se silnými soupeři, zasvěcený si pod tímto názvem vybaví zavedenou řadu odolných pracovních čtyřkolek. Je na každém čtenáři, aby si na konci článku udělal obrázek a pochopil smysl nadpisu. A proč tedy vlastně tento nadpis a tento krátký článek?

Drsná horská krajina. Metrové bariéry těžkého sněhu. Mlha. Vichřice. Déšť. Představujete si tu „nádheru“? Parta přátel na horské túře. Ráno si vyrazí v celkem slušném počasí. Bude hezky, vyrazí na lehko, odpoledne na horské chatě túru hezky zakončí. Takhle parta uvažuje. O rychlých změnách počasí na horách asi není třeba se rozepisovat. To se stává. Ale když se k tomu přidají další nástrahy hor, problém může být na světě. V mlze se parta lidí na túře ztratí, bloudí. Signál na mobilu je špatný, ne-li žádný. Lavina…Možná si při čtení tohoto odstavce pořád říkáte, o co tu jde? Schválně jsem tento článek pojal z pohledu čtyřkolkáře hodně netradičně, snad tedy čtenáře netradiční úvod neodradí od dalších odstavců.
Čtyřkolku vidí většina lidí jako stroj, který je bohužel všeobecně vnímán jako něco, co je zcela zbytečné, ničící, škodící, zbohatlické a kdoví jaké ještě. Čtyřkolkář samozřejmě souhlasit nebude. Jak ale ukázat široké veřejnosti, že je to stroj, který často velmi pomáhá při nejrůznějších lidských činnostech a dokáže i zachraňovat životy? Proto ten netradiční úvod. Tento článek se věnuje konkrétnímu použití čtyřkolek –  záchraně lidských životů v extrémních horských terénech.
Již poněkolikáté jsme měli možnost se účastnit záchranných cvičení pořádaných USAR (Urban search and rescue team – odřad MV-generálního ředitelství HZS ČR) a Záchranného útvaru HZS z Hlučína. Těchto akcí se účastníme dobrovolně, vždy si také osobně zkoušíme, co vše obnáší práce záchranářů v extrémních podmínkách. Letos bylo naším úkolem zajistit na čtyřkolkách Gladiator, pro tyto účely vybavené nezbytnými pásy, přepravu záchranářů a psovodů, materiálu a záchranářských psů na místa se zasypanými figuranty. Zde připomenu druhý odstavec. Vše co bylo v odstavci napsáno o počasí, se do puntíku na cvičení splnilo. Jen naštěstí tu lavinu suplovala pouze na míru vykopaná díra, ve které figurant musel trávit dlouhé hodiny pouze s čelovkou a termoskou čaje. Zkusili jste si někdy, jaký je to pocit? Rozhodně nedoporučuji klaustrofobikům. Rozhodně touto fobií netrpím, ale pocit, že jste někde uvězněn, ani nevíte kde je nahoře či dole, nemůžete se hnout, protože mokrý těžký sníh vám to prostě nedovolí, je opravdu dost skličující. V ledové „rakvi“, navíc při nočním cvičení, jsem pobyl všeho všudy pár desítek vteřin a i to na ukázku zoufalé situace bohatě postačí. Teď si možná znovu říkáte, toto přece není článek o čtyřkolkách…?
V podstatě není, nepíšu tentokrát žádnou recenzi, povídání, článek o zábavné vyjížďce. Snažím se netradičně ukázat, že to byly ale právě čtyřkolky, co jako jediné v daných podmínkách byly schopné extrémního nasazení, co dokázaly od rána do večera zajišťovat absolutní podporu záchranným týmům. Čtyřkolky vozily prokřehlé záchranáře, před kterými smekám, vozily jejich psy, co tak statečně a do úmoru hledaly zakopané figuranty, tahaly zapadlá auta u silnice, která v mlze sjela z cesty, vytáhly i zapadlý skútr, který v těchto podmínkách neměl šanci dlouhodobého nasazení. Nakonec tahaly i sami sebe, když jedna ze čtyřkolek v téměř třímetrové závěji také zapadla.
Čtyřkolky na tomto cvičení opět dokázaly, že jsou obrovským pomocníkem, záchranářem a bojovníkem se všemi živly, pomocníkem, který je přitom většinou veřejnosti zcela nesmyslně vnímán jako zbytečnost.  Jsou to stroje, které člověku opravdu v různých situacích mohou zachránit život, toto cvičení dokázalo, že žádný jiný dopravní prostředek se k zapadlým lidem nedostal dříve. Vrtulník kvůli mlze nemohl ani přiletět, cokoliv jiného nepřipadalo vzhledem k podmínkám v úvahu. I záchranáři svorně potvrdili, že čtyřkolky jim nesmírně usnadnili práci v extrémním terénu i počasí.
Co závěrem? Představte si, že jste na té túře vy. V té lavině. Čas ubíhá. A najednou slyšíte zvuk čtyřkolky, štěkot záchranářského psa, volání záchranářů…Sněžní bojovníci zase jednou vyhráli…a rozhodně to nemusejí být jen Gladiatoři ;)…

no images were found


Autor: Mgr. Eduard Šlampa

1 komentář
0

Related Posts

Leave a Comment

five − two =