V termínu 17. – 19.9.2010 se uskutečnil ve Vílanci u Jihlavy třídenní závod Quad Exteme Rallye. Jel se ve dvou kategoriích – Hobby a Profi. Byl to první ročník, pořádaný v souběhu s akcí Quadparáda OPEN, takže nás zajímalo, jestli se tato akce povedla a jak vlastně dopadla?
O Quadparádě jsme zde již psali, takže dnes si přiblížíme atmosféru Quad Extreme Rallye. Od samého začátku to byl závod pojatý jako nejextrémnější v ČR. Měl také jezdcům v rámci skromnějších českých podmínek simulovat skutečnou pouštní rallye, kde se střídají měřené úseky s neměřenými přejezdy. Proto byl uspořádán jako třídenní, se třemi pětihodinovými závody a dvěmi přejezdy. V rámci samotné Rallye se jeli také vložené jednoetapové závody pro opravdové „hobbíky“, kteří nechtěli svoji čtyřkolku huntovat po celé tři dny.
První etapa odstartovala v pátek 17.9. v pravé poledne a od začátku se jelo na krev. Dvoukilometrová trať byla výborně připravená a byla navržena jako technická, nikoliv rychlostní. Téměř chyběly rychlé rovinky, na kterých by mohli jezdci vydechnout. Zatáčka střídala zatáčku a v cestě jezdcům stála celá řada překážek. Zde se naplno projevily kvality jezdců, ale hlavně odolnost a spolehlivost strojů. Tato etapa se stala kořistí Martina Maláta ze stáje JM Racing, který odkroužil nejvíce kol. Podivuhodně mu sekundovali Dan Pejzl – novinář z časopisu Offroad Quad a Jan Málek z Addinol teamu. Oba jezdci Martina Maláta velmi zdatně proháněli.
V sobotu 18.9. se startovalo již poránu a souběžně s „profíky“ odstartoval i vložený závod pro „hobíky“. Bohužel ne každému bylo přáno dojet do cíle. Již po prvním kole se jezdci s dresem „čtyřkolky tišnov“ porouchal jeho Can-Am a s utrženou poloosou odstoupil. Druhý jezdec ve stejném dresu na stroji Gladiator RX510 ale úspěšně pokračoval dále. V profících byla situace jiná. Zde byly stroje patrně lépe připravené a jezdci se rvali jako o život. Honza Málek a Dan Pejzl velice znepříjemňovali Martinovi Malátovi život a nutili ho bojovat o každý metr tratě. Nakonec Martin vítězství obhájil i v této etapě, ale jen o vteřiny před Honzou. Že by se rodila nová hvězda offroadových tratí?
Po sychravé noci se v neděli 19.9. nechtělo nikomu vstávat a možná ani závodit. Bylo vidět, že si jezdci sáhli až na dno svých sil a do startovních pozic najížděli velice pozvolna. V závodě je ale adrenalin a touha zvítězit probudily a jízdní výkony si nezadaly s předešlými dny. Stupně vítězů si opět rozebrala trojice Martin, Honza a Dan, kteří se také v celkovém hodnocení umístili „na bedně“.
Závodníky byla Rallye hodnocena převážně kladně a již nyní se těší na její příští ročník, protože extrémů není nikdy dost!