Jak vybrat vhodnou pracovní čtyřkolku?

od quado
0 komentář

IMG_1530Čtyřkolky. Pro mnohé stále synonymum „frajerství“ a „zbohatlictví“. Tento stručný návod se pokusí ukázat, že podobná spojení jsou v souvislosti s touto velmi užitečnou věcí nespravedlivá a neopodstatněná. Článek vám všem, co si rádi upravují v podstatě vše kolem domu, zahrady nebo firmy ukáže, jak mohou být pracovní čtyřkolky (zkráceně označované také ATV – nebo-li All Terrain Vehicles) velmi vítaným pomocníkem při všech druzích práce. Ve stručném bodovém návodu vám představíme čtyřkolky zn. Journeyman, jmenovitě pak několik  typů pracovních čtyřkolek Gladiator.

 

  • Na začátek je dobré si vyjasnit několik zásadních otázek – na co budu pracovní čtyřkolku potřebovat, co od ní očekávám, kolik mě bude stát a budu mít zajištěný servis, díly a pracovní příslušenství? Nejčastější kriteria jsou rozumná cena vs. dostatečný výkon na pracovní nasazení vs. kvalita. V nabídce firmy Journeyman, lídra na trhu pracovních čtyřkolek, jsou pracovní čtyřkolky Gladiator, které tato kriteria splňují. Všechny modely Gladiator jsou samozřejmě vybaveny připojitelným 4×4 s možností 100% uzamčení předního diferenciálu, pohon mají zajištěn kardanem a všechny jsou samozřejmě s variátorem – tedy automat, navíc všechny jsou vybaveny kardanovou redukcí do pomala. V cenovém rozmezí 100 až 200 tisíc naleznete celkem 5 druhů čtyřkolek Gladiator o obsahu 500 až 800 ccm a 4 typy nákladních čtyřkolek (čtyřkolky s volantem, označované také UTV – nebo-li Universal Terrain Vehicles) Gladiator UTV v cenovém rozmenzí 220 až 300 tisíc. Jak tedy vybrat tu správnou pro vás?

 

  • IMG_1500Varianta první – mám chalupu, potřebuji si s vozíkem párkrát do roka dojet pro dřevo. Vhodný model – Gladiator 510 MLE. Jednoduchý, lehce ovladatelný stroj bez zbytečných pozlátek a moderních vymožeností, který beze zbytku naplňuje heslo „pracák do nepohody“. Jednoválcová pětistovka 4×4 s dostatkem kroutícího momentu, plněná karburátorem s minimem elektroniky. IMG_1432Dlouhodobě nejprodávanější pracovní čtyřkolka, na trhu již od roku 2007 a stále se díky svému bezkonkurenčímu poměru cena/výkon/spolehlivost udržuje v popředí zájmu nových i stávajících čtyřkolkářů. Pořízení nezruinuje vaší kapsu a odvede vše, co od pracovní čtyřkolky požadujete. V nabídce i prodloužená verze! Cena od 124 990 Kč vč. DPH!

 

  • X62Varianta druhá – mám farmu, jsem lesník, majitel úklidové firmy – potřebuji pravidelnou údržbu, zavážení zvěře v zimních měsících, uklízím veřejné i soukromé prostory. I zde lze bez všeho použít model 510, nicméně v nabídce Journeyman je modernizovaný model Gladiator X6 EFI. Koncovka EFI dává napovědět, že model je obohacen o špičkové vstřikování paliva BOSCH, šestka v názvu zase napovídá, že je zde motor o obsahu 600 ccm. Tyto dvě zásadní změny přinášejí řádnou porci výkonu navíc, snižují spotřebu a EFI zajišťuje celoroční bezproblémové starty i v tuhých mrazech. X6Technika 4×4, robustní pevný rám a podvozek zajišťují podobně jako u modelu 510 stabilitu a výborné jízdní vlastnosti. Model X6 je, stejně jako ostatní modely Gladiator, plně vybaven pro těžkou práci, k dispozici je naviják, robustní nosiče i plně homologované tažné. Na Gladiatora můžete namontovat adaptéry na různé příslušenství, např. radlici, kartáčový zametač, sypač, vozík, brány, stahovač dřeva, stopovač a mnohé další…I u Gladiatora X6 je dostupná dlouhá verze, hlavně u dřevařů tolik oblíbená. Cena za plně vybavený stroj od 149 990 Kč vč. DPH!

 

  • X8Varianta třetí – cokoliv co bylo zmíněno výše, ale chci hlavně velký výkon, moderní design a velký stroj. Gladiator X8 EFI V-Twin. Čtyřkolka, která v roce 2012 doslova pobláznila čtyřkolkovou veřejnost a na světových trzích trhá i nyní rekordy v prodejnosti. Proč? Parametry tohoto stroje nadchnou každého znalce – extrémně výkonný 800 ccm motor s válci do V, 63 koní, 72 Nm kroutící moment, americké vstřikování DELPHI, špičkové stavitelné nitrogenové tlumiče….K tomu plná pracovní i hobby výbava. Kdo chtěl čtyřkolku s opravdu velkým výkonem, musel donedávna sáhnout hodně hluboko do kapsy. IMG_1598Díky modelu X8 se však i výkonný dvouválec dostal do kategorie, kde se dříve nacházely podstatně slabší jednoválcové stoje. Za cenu od 199 990 Kč vč. DPH dostanete pracovní čtyřkolku, která Vám zaručí, že vám již pravděpodobně nikdy nebude chybět výkon. Navíc díky svým úctyhodným rozměrům a váze se hodí i na opravdu těžkou práci do lesa či na stavbu. Díky svému modernímu a neotřelému designu vám navíc může dělat i parádního společníka po práci.

 

  • Varianta čtvrtá – nemám rád řidítka, chci volant. I toto vám Gladiator může splnit. Na to se však hodí úplně samostatná kapitola. Kategorie UTV bude představena zcela samostatně v jiném článku.

 

  • X8_2A proč právě pracovní čtyřkolky Gladiator? Možná pro to vše, co bylo uvedeno. Možná také proto, že jsou na trhu mnoho let a staly se absolutní stálicí v kategorii prodej pracovních čtyřkolek. Možná také proto, že dovozce, firma Journeyman, je na trhu se čtyřkolkami více jak 10 let a má rozsáhlou distribuční a servisní síť v ČR i SR a své stroje do detailu zná. Možná také proto, že jsou na Gladiatory vždy dostupné a levné náhradní díly. Možná také proto, že jako jediné čtyřkolky na trhu mají stroje Gladiator nadstandardní tříletou záruku a doživotní záruku na rám. Možná také proto, že ač jsou brány hlavně jako pracovní, každoročně dokazují svými úspěchy na závodních kolbištích, že to jsou i stroje na zábavu a sportovní vyžití. A možná také proto, že už z jejich jména je znát, že se nevzdávají a bojují vždy a za všech okolností se vším, co si na ně člověk vymyslí. Čtyřkolky Gladiator – dokáží to, co dokážete VY!

 
Rychlé TIPY:

  • Než si čtyřkolku koupíte, jeďte si ji vyzkoušet.
  • Chcete jezdit hlavně ve dvou? Koukejte na prodloužené verze, spolujezdec to rozhodně ocení.
  • Budete chtít pracovní příslušenství? Zeptejte se při nákupu na zvýhodněné pracovní sety!

IMG_1417

0 komentář
0

Related Posts

Leave a Comment

5 × 1 =