trasa-bajkalV roce 2013 jsme podnikli výlet na dvou čtyřkolkách (Yamaha Grizzly 700, Can-am Outlander MAX 800R XT-P) a jedné mašině (BMW F800 GS) kolem Černého moře. Na cestě jsme strávili celkem 41 dní a najeli 7000 km po vlastní ose a asi 1000 km na trajektu z Ukrajinské Oděsi do přístavního města Poti v Gruzii.

 
Strašně nás lákají výhodní země a tak pod dlouhých debatách, padlo rozhodnutí, vyrazit letos k jezeru Bajkal v jižní části východní Sibiře v Rusku, největší zásobárně pitné vody na světě. Protože je cesta zatraceně dlouhá, rozhodli jsme se přiblížit z Moskvy, kam pojedeme po vlastní ose, do Irkutska (města cca 70 km od Bajkalu) vlakem po Transsibiřské magistrále. Samotná cesta vlakem bude asi taky pěknej zážitek. Co se asi tak dá dělat 5 dní ve vlaku ? Koukat z vokna ? 🙂 Hlavně pořádně nevíme, jak to bude s naložením strojů na vlak. Máme vícero informací, ale každý říka něco jiného. To se asi dozvíme až na místě. Zkusíme zahrát na osvědčenou sociální strunu a to by bylo, aby nám při odjezdu nesalutovali. Kolem Bajkalu chceme pár dní zazevlovat, hlavně ochutnat Omula, rybu která se vyskytuje pouze tam a která se tam hojně prodává na každém rohu, ať už v uzeném či sušeném stavu.
Od Bajkalu chceme vyrazit směr Ulaanbaatar, hlavní město Mongolska a pak stovky kilometrů na západ nekonečnými pláněmi s minimem osídlení, nedostatkem benzínu, pitné vody a vlastně všeho. A samozřejmě se těšíme na setkání s domorodci, nějakou tu jurtu bychom chtěli taky prohlídnout zevnitř, což asi nebude problém, když člověk čte informace o téhle krásné zemi. V Mogolsku najedeme cca 1800 km převážně po šotolinách, protože tam asfalt zkrátka moc není. No a potom šup zpátky do Ruska a pak směr Kazachstán (Mongolsko nesousedí s Kazachstánem). V Kazachstánu to chceme vzít kolem Aralského a Kaspického moře. V této zemi strávíme asi hodně času, když se člověk podívá, jak je Kazachstán obrovská země.
Z Kazachstánu opět do Ruska a pak bychom chtěli jet přes Ukrajinu přímo domů, ale uvidíme jak se situace do té doby na Ukrajině vyvine. Když to nepůjde, vezmeme to spodem a to přes naší zamilovanou Gruzii, Turecko a dál. Nad tím nemá cenu teď přemýšlet. To vše ukáže čas, ale i tahle varianta je hodně ve hře. Každopádně cesta bude trvat dva až dva a půl měíce a počítáme, že najedem cca 12 000 km.
Přípravy na cestu jsou nyní v plném proudu. Je toho celkem dost, co všechno musí člověk zařídit. Víza, očkování, pojištění, náhradní díly, dát dohromady stroje před cestou atd. Dá se říct, že poslední týdny neřešíme nic jiného a to není zdaleka vše vyřízeno. Z této cesty chceme natočit film a tak jsme vytvořili projekt na portálu Startovač.cz, kde se snažíme sehnat peníze na kameramana, který pojede s námi a na vytvoření filmu. Samotnou cestu si hradíme ze svejch. Na projekt můžete mrknout zde. Na fotky a amatérské video z cesty kolem Černého moře pak tady.
Text: Tomáš Pučálka (Dokolakolem)
Zdroj: www.atv-expedice.cz

0 komentář
0

Related Posts

Leave a Comment

1 + 10 =