ATV-UTV/Čtyřkolky/JourneyMAN/
G4R
Facebook Favorites More Twitter

Elka Stage 5: taky pro UTV!

ELKA-UTV-56-Stage5_Full-CC-230x1024Elka – kanadská značka odpružení potěšila v půlce ledna zejména majitele sportovních UTV.

 

Jejich vrcholnou řadu Stage 5 inženýři upravili i pro použití v těžších podmínkách náklaďáčků a bugin. Novinku prý vyvíjeli po více než dva roky a aktuálně přichází na trh v limitovaných sériích pro Polaris RZR XP 1000 a Can-Am Maverick DS. Další aplikace výrobce slibuje v dohledné době, tohle byla zatím nejvyšší priorita… 010

„Design téhle platformy je odvozený od naší poslední technologie Stage 5, která pracuje s méně škrceným průtokem oleje. To mj. zajišťuje ten nejjemnější pocit z odpružení, jaký jste kdy na UTV mohli zažít. Odpružení je tuhé a zároveň dost jemné, aby absorbovalo všechny typy nárazů pouze v rámci zdvihu bez toho, že by se dostávalo na dorazy, a je jedno v jaké fázi zdvihu se právě tlumiče nacházejí,“ vysvětluje Martin Lamoureux, prezident Elka Suspension.

IMG_1301Elka Stage 5 jsou postavené tak, aby pracovaly i v nejnovějších dlouhozdvihových UTV. Průměr těla tlumiče tu je typických 2,5 palce – tj. 6,35 cm a jsou určené pro nejnáročnější použití při jízdě na limitu možností stroje. Tlumiče Stage 5 nabízejí nastavení komprese (rychlá i pomalá), odskoku a tuhosti pružiny. Nové je i jemné maticové nastavování dvou pružin (hlavní a pomocné) pro optimální poměr jemného odpružení drobných kmitů vs. pohlcování velkých nárazů nebo dopadů po skoku. Elka zároveň upozorňuje na teflonovou pracovní plochu nebo masivní ocelovou pístnici o průměru 19 mm, stejně tak na tvrdě anodizované hliníkové komponenty.

Elka hned od začátku nabízí sety planžet nastavené speciálně pro pouštní závody, x-country, mx, duny nebo rekreační. Další varianty jsou zatím předmětem vývoje.

Jak asi tušíte, levné to nebude – jak na Mavericka tak na XP 1000 vás to vyjde jen v nákupu v USA cca na kilo…

006

Komentáře

Komentáře

Autor: Dan Pejzl

Komentáře nejsou povoleny.

Extras

Text Widget

Aliquam ut tellus ligula. Nam blandit massa nec neque rutrum a euismod t ellus ultricies! Phasellus nulla tellus, fringilla quis tristique ornare, condi mentum non erat. Aliquam congue or nare varius.