ATV-UTV/Čtyřkolky/JourneyMAN/
G4R
Facebook Favorites More Twitter

České Arctic Caty pomáhají v Antarktidě

1Na výzkumné stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě byla nedávno úspěšně zakončena v pořadí již devátá vědecká mise českých vědců z brněnské Masarykovy univerzity. Pro pohyb po Antarktidě a k dosažení dříve nedostupných lokalit se čeští vědci poprvé rozhodli využít terénní čtyřkolky.

„Pro velmi drsné antarktické podmínky jsme zvolili čtyřkolky značky Arctic Cat a mohu říci, že tyto čtyřkolky se osvědčily skvěle. S jejich pomocí jsme mohli spolehlivě dopravovat výzkumníky i vědecké přístroje do odlehlých částí ostrova, kam se kvůli zamrzlému moři nebylo možno jinak dostat. Díky čtyřkolkám jsme ale také mohli například vytýčit trasy pohybu po Antarktidě, trasy, které se po projednání na nejvyšší mezinárodní úrovni stanou závaznými pro všechny vědecké výpravy z Velké Británie, Argentiny, Brazílie a dalších zemí, které při své práci v Antarktidě terénní čtyřkolky využívají,“ shrnuje zkušenosti s provozem čtyřkolek Arctic Cat Pavel Kapler, vedoucí české antarktické stanice J. G. Mendela. Český vědecký tým na základně J. G. Mendela. Výzkum byl zaměřen na zjišťování obsahu rtuti ve vzorcích, hydrologické a lékařské výzkumy, měření bilance hmoty sledovaných ledovců a další vědecké práce.

Dvě čtyřkolky Arctic Cat TRV 700i XT 4×4, sloužily ve standardním provedení bez jakýchkoli úprav, pro potřeby antarktického provozu však byly dovybavené zadní nákladní korbou Arctic Cat systému TRV a další speciální výbavou:

–   originální korba Arctic Cat pro přepravu nákladu

–   oplechování podvozku Ricochet

–   pneumatiky ITP Blackwater Evolution2

–   ALU disky ITP SS312

–   lemy blatníků Kimpex

–   naviják Warn RT30

–   tažné zařízení

–   sněžné pásy TJD XGen III

–   velký čelní plexištít Kimpex

 

Autor: Wolf

Komentáře nejsou povoleny.

Kategorie článků